Ogłoszono wreszcie zwycięzców Złotych Globów 2024. 81. ceremonia wręczenia Złotych Globów olśniła 10 stycznia, obsypując uznaniem dla najlepszego filmu i telewizji 2023 roku.
Największym zdobywcą trofeów był zapierający dech w piersiach Oppenheimer Christophera Nolana, który zdobył aż pięć nagród: dla najlepszego filmu dramatycznego, najlepszego aktora dramatycznego (Cillian Murphy), najlepszego aktora drugoplanowego (Robert Downey Jr.), najlepszego reżysera i najlepszej muzyki.
Mocny dramat HBO Sukcesja znalazł się blisko drugiego miejsca z czterema zwycięstwami, w tym dla najlepszego serialu dramatycznego, najlepszej aktorki (Sarah Snook), najlepszego aktora (Kieran Culkin) i najlepszego aktora drugoplanowego (Matthew Macfadyen).
Gdzie indziej komedia kulinarna Niedźwiedź i chwytający za serce dramat BEEF skwierczały po trzy nagrody, a Poor Things, The Holdovers, Anatomy of a Fall i długo oczekiwana Barbie zdobyły po dwie złote statuetki każda.
Zwycięzcy Złotych Globów 2024 namalowali żywy obraz doskonałości filmowej i telewizyjnej, z różnorodnymi głosami i urzekającymi historiami w centrum uwagi. Od epickiego dramatu historycznego Christophera Nolana po dowcipne dowcipy z filmu „Sukcesja” – ten wieczór potwierdził siłę rozrywki, która nas fascynuje i porusza.
Jeśli więc jesteś gotowy, poniżej możesz zobaczyć zwycięzców Złotych Globów 2024.
Laureaci Złotych Globów 2024
Poniżej możecie zobaczyć wszystkich zwycięzców Złotych Globów 2024:
Najlepszy film – dramat
- Anatomia upadku
- Zabójcy Kwiatowego Księżyca
- Maestro
- Oppenheimera – ZWYCIĘZCA
- Poprzednie życia
- Strefa Zainteresowań
Najlepsza rola aktorki w filmie kinowym – dramacie
- Annette Bening – Nyad
- Lily Gladstone – Zabójcy Kwiatowego Księżyca – ZWYCIĘZCA
- Sandra Hüller – Anatomia upadku
- Carey Mulligan – mistrz
- Greta Lee – Poprzednie życia
- Cailee Spaeny – Priscilla
Najlepszy występ aktora męskiego w filmie kinowym – dramacie
- Bradley Cooper – mistrz
- Leonardo DiCaprio – Zabójcy Kwietnego Księżyca
- Colman Domingo – Rustin
- Barry Keoghan-Saltburn
- Cillian Murphy – Oppenheimer – ZWYCIĘZCA
- Andrew Scott – Wszyscy nieznajomi
Najlepszy film – musical lub komedia
- Powietrze
- Fikcja amerykańska
- lalka Barbie
- Maj grudzień
- Zatrzymania
- Biedactwa – ZWYCIĘZCA
Najlepsza aktorka w musicalu lub komedii
- Alma Pöysti – Opadłe liście
- Fantasia Barrino – Kolor fioletu
- Jennifer Lawrence – Żadnych trudnych uczuć
- Natalie Portman – maj grudzień
- Margot Robbie – Barbie
- Emma Stone – Biedne rzeczy – ZWYCIĘZCA
Najlepszy występ aktora męskiego w musicalu lub komedii
- Nicolas Cage – Scenariusz marzeń
- Timothée Chalamet – Wonka
- Matt Damon – Powietrze
- Paul Giamatti – Powstrzymani – ZWYCIĘZCA
- Joaquin Phoenix – Beau się boi
- Jeffrey Wright – powieść amerykańska
Najlepszy film – animowany
- Chłopiec i czapla – ZWYCIĘZCA
- Pierwiastkowy
- Spider-Man: Po drugiej stronie Spider-Verse
- Suzume
- Film Super Mario Bros
- Życzenie
Najlepszy film w języku innym niż angielski
- Anatomia upadku – ZWYCIĘZCA
- Opadłe liście
- Io Capitano
- Poprzednie życia
- Towarzystwo Śniegu
- Strefa Zainteresowań
Osiągnięcie filmowe i kasowe
- Barbie – ZWYCIĘZCA
- Strażnicy Galaktyki tom 3
- John Wick: Rozdział 4
- Misja: Niemożliwe – Dead Reckoning, część pierwsza
- Oppenheimera
- Spider-Man: Po drugiej stronie Spider-Verse
- Taylor Swift: Trasa koncertowa Eras
- Film Super Mario Bros
Najlepsza kreacja aktorki drugoplanowej w dowolnym filmie kinowym
- Emily Blunt – Oppenheimer
- Danielle Brooks – Kolor fioletu
- Jodie Foster – Nyad
- Julianne Moore – maj grudzień
- Rosamund Pike – Saltburn
- Da’Vine Joy Randolph – Powstrzymani – ZWYCIĘZCA
Najlepszy występ aktora drugoplanowego w dowolnym filmie kinowym
- Willem Dafoe – Biedne rzeczy
- Robert De Niro – Zabójcy Kwietnego Księżyca
- Robert Downey Jr – Oppenheimer – ZWYCIĘZCA
- Ryan Gosling – Barbie
- Charles Melton – maj grudzień
- Mark Ruffalo – Biedne rzeczy
Najlepszy reżyser – film kinowy
- Bradley Cooper – mistrz
- Celine Song – Przeszłe życia
- Christopher Nolan – Oppenheimer – ZWYCIĘZCA
- Greta Gerwig – Barbie
- Martin Scorsese – Zabójcy Kwiatowego Księżyca
- Yorgos Lanthimos – Biedne rzeczy
Najlepszy scenariusz – film kinowy
- lalka Barbie
- Biedactwa
- Oppenheimera
- Zabójcy Kwiatowego Księżyca
- Poprzednie życia
- Anatomia upadku – ZWYCIĘZCA
Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa – film kinowy
- Biedactwa
- Oppenheimera – ZWYCIĘZCA
- Strefa Zainteresowań
- Spider-Man: Po drugiej stronie Spider-Verse
- Zabójcy Kwiatowego Księżyca
- Chłopiec i czapla
Najlepsza piosenka oryginalna – film kinowy
- Uzależniona od romansów – Przyszła do mnie
- Tańcz całą noc – Barbie
- Jestem po prostu Kenem – Barbie
- Peaches – ruch Super Mario Bros
- Droga do wolności – Rustin
- Do czego zostałem stworzony? – Barbie – ZWYCIĘZCA
Najlepszy serial telewizyjny – dramat
- Dziedziczenie – ZWYCIĘZCA
- Korona
- Dyplomata
- Ostatni z nas
- 1923
- Poranny program
Najlepsza rola aktorki w serialu telewizyjnym – dramacie
- Bella Ramsey – Ostatni z nas
- Emma Stone – Klątwa
- Helena Mirren – 1923
- Imelda Staunton – Korona
- Keri Russell – Dyplomata
- Sarah Snook – Sukcesja – ZWYCIĘZCA
Najlepszy występ aktora męskiego w serialu telewizyjnym – dramacie
- Pedro Pascal – Ostatni z nas
- Kieran Culkin – Sukcesja – ZWYCIĘZCA
- Jeremy Strong – Sukcesja
- Brian Cox – Sukcesja
- Gary Oldman – Powolne konie
- Dominic West – Korona
Najlepszy serial telewizyjny – musical lub komedia
- Szkoła podstawowa Abbotta
- Barry
- Obowiązek Jury
- Tylko morderstwa w budynku
- Teda Lasso
- Niedźwiedź – ZWYCIĘZCA
Najlepsza aktorka w serialu telewizyjnym – musicalu lub komedii
- Rachel Brosnahan – Cudowna pani Maisel
- Quinta Brunson – Szkoła podstawowa Abbott
- Elle Fanning – Wielka
- Selena Gomez – Tylko morderstwa w budynku
- Natasha Lyonne – pokerowa twarz
- Ayo Edebiri – Niedźwiedź – ZWYCIĘZCA
Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym – musicalu lub komedii
- Bill Hader – Barry
- Steve Martin – Tylko morderstwa w budynku
- Jason Segel – Kurczenie się
- Martin Short – Tylko morderstwa w budynku
- Jason Sudeikis – Ted Lasso
- Jeremy Allen White – Niedźwiedź – ZWYCIĘZCA
Najlepszy serial limitowany, serial antologiczny lub film wyprodukowany dla telewizji
- Wołowina – ZWYCIĘZCA
- Lekcje chemii
- Daisy Jones i szóstka
- Całe światło, którego nie możemy zobaczyć
- Towarzysze Podróżnicy
- Fargo
Najlepsza aktorka w serialu limitowanym, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym
- Ali Wong – Wołowina – ZWYCIĘZCA
- Brie Larson – Lekcje chemii
- Elizabeth Olsen – Miłość i śmierć
- Świątynia Juno – Fargo
- Rachel Weisz – Dzwonnicy zmarłych
- Riley Keough – Daisy Jones i szóstka
Najlepszy występ aktora męskiego w serialu limitowanym, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym
- David Oyelowo – Stróże prawa: Bass Reeves
- Jon Hamm – Fargo
- Matt Bomer – towarzysze podróży
- Sam Claflin – Daisy Jones i szóstka
- Steven Yeun – Wołowina – ZWYCIĘZCA
- Woody Harrelson – hydraulicy Białego Domu
Najlepszy występ aktorki drugoplanowej w telewizji
- Abby Elliott – Niedźwiedź
- Christina Ricci – Yellowjackets
- Elżbieta Debicki – Korona – ZWYCIĘZCA
- Hannah Waddingham – Ted Lasso
- J Smith-Cameron – Sukcesja
- Meryl Streep – Tylko morderstwa w budynku
Najlepszy występ aktora drugoplanowego w telewizji
- Matthew Macfadyen – Sukcesja – ZWYCIĘZCA
- James Marsden – Obowiązek jury
- Alan Ruck – Sukcesja
- Alexander Skarsgård – Sukcesja
- Billy Crudup – Poranny program
- Ebon Moss–Bachrach – Niedźwiedź
Najlepszy występ w komedii stand-up w telewizji
- Chris Rock – Wybiórcze oburzenie
- Sarah Silverman – Sarah Silverman: Ktoś, kogo kochasz
- Wanda Sykes – Jestem animatorką
- Ricky Gervais – Ricky Gervais Armageddon – ZWYCIĘZCA
- Trevor Noah – Gdzie byłem
- Amy Schumer – kontakt w nagłych wypadkach
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród, radosne świętowanie osiągnięć artystycznych, była tak potrzebnym przypomnieniem magii, która rozwija się, gdy kreatywność wzbija się w powietrze. Gdy kurtyna opadnie na 81. Złoty Glob, z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział w stale rozwijającej się sadze o opowiadaniu historii.